Koča pri izviru Soče

Koča je v fazi obnove.

Posebnosti

Pestra kulinarična ponudba.
Izhodišče za planinske ture in plezalne vzpone.

Koča je v fazi popolne obnove in v sezoni 2022 ne bo obratovala.

Koča pri izviru Soče stoji malo pod izvirom najlepše gorske reke Soče, 2 km od odcepa z vršiške ceste, ki pelje v Zadnjo Trento. Skupaj z okolico ponuja aktivni oddih z bolj ali manj zahtevnimi turami, izleti ali počitkom v neokrnjeni naravi. Koča in izvir od maja do oktobra privabljata množico obiskovalcev iz domala celega sveta.

Do koče se lahko pripeljemo z avtom iz Trente ali Vršiča lahko pa pridemo peš po planinski poti Via Alpina. Kdor se hoče razgibati, zbistriti glavo, raziskovati po razglednih grebenih, se od tu lahko odpravi naprej na Planino Zapotok, Bavški Grintovec, Trentski Pelc, Sedlo Kanja, Vrh pod Špičkom in mogočni Jalovec; težko je vse našteti.

Tudi za manj zahtevne pohodnike in družine z otroci je v tem koncu lepo poskrbljeno. Le kaka ura prijetne hoje je do zatrepa Zapotoških slapov, kjer si lahko ogledamo čudovite manjše slapove. Najlepši so spomladi maja in junija, ko se na vrhovih sneg topi, na travnikih pa že cveti nešteto zdravilnih rož.

Še eno pot je potrebno omeniti  - Soško pot, ki se vije skozi dolino Trente. Cilj si določimo sami - lahko samo do Trente, lahko pa tudi do Bovca. Vrnemo se z avtobusom, ki ga zapustimo na 49. ovinku in hoje do koče je le še za 10 minut.

Osebje v koči vsak trenutek izkoristi, da ustreže bolj ali manj zahtevnim  planincem  in drugim obiskovalcem. Na hišnem jedilniku so vedno dobri domači štruklji, dišeči jabolčni zavitek, jota, odlično pripravljena soška postrv, pa še kašna sladka pregreha za povrhu.

Dostop
po lokalni asfaltni cesti, ki se pri prvi ali zadnji (odvisno od smeri prihoda) serpentini vršiške ceste odcepi v Zadnjo Trento

Ture
Spomenik dr. Juliusu Kugyju na vzpetini med Sočo in Mlinarico − 0:45; Planinski botanični vrt Juliana v Trenti (800 m) − 1:00;

Izvir reke Soče − 0:10; Planina Zapotok (1385 m) − 2:00; Zapotoški slapovi − 1:00; Zavetišče pod Špičkom (2064 m) − 3:30; Tičarjev dom na Vršiču (1620 m) − 2:00; Erjavčeva koča na Vršiču (1525 m) − 2:15; Poštarski dom na Vršiču (1688 m) − 2:15; Zasavska koča na Prehodavcih (2071 m) − 6:30; Bavški Grintavec (2347 m) − 5:30; Jalovec (2645 m) − 6:30

Zgodovina

Prvo skromno kočo smo člani našega društva preuredili iz bivšega italijanskega vojaškega objekta in jo odprli 7. junija 1953 v počastitev 60-letnice Slovenskega planinskega društva. Kljub vzdrževanju objekt ni zdržal zahtev naraščajočega turizma, zato smo ga temeljito obnovili in razširili ter uredili kiosk za prodajo spominkov, razglednic in planinske literature. Prenovljeno in povečano kočo smo odprli leta 1973. Ker delovni in sanitarni pogoji zaradi vse večjega obiska niso več ustrezali, smo leta 1994 začeli s pripravami za adaptacijo in razširitev koče.