Tičarjev dom na Vršiču

Koča je ZAPRTA.

Posebnosti

Pestra kulinarična ponudba.
Izhodišče za planinske ture in plezalne vzpone, možnost organizacije raznih dogodkov.

Opis

Tičarjev dom stoji na trentski strani vrha Vršič, tik nad vršiškim prelazom, prek katerega pelje cesta Kranjska Gora-Trenta-Bovec. Dom sodi med večje slovenske planinske koče, med planinci in drugimi obiskovalci gora je izredno priljubljen. Zaradi lahke dostopnosti ga v poletnih mesecih obišče tudi mnogo turistov. Dom je odlično izhodišče za bolj in manj zahtevne planinske in alpinistične ture na okoliške gore – Prisojnik, Razor in verigo Mojstrovk.

Od doma je širši razgled le proti jugu. Na vzhodni strani se za južnim pobočjem Vršiča in Sovno glavo kaže ostenje Prisojnika; na južni strani vidimo proti Trenti in del Velike planine, zadaj pa Zadnjo Trento z verigo vrhov med Srebrnjakom in Bavškim Grintavcem.

Koča pa ne slovi samo po odlični in pestri kulinarični ponudbi, temveč tudi po prijaznosti osebja.

Dostop
- z avtom iz Kranjske Gore po vršiški cesti, pozimi po cesti in bližnjicah − 3:00
- z avtom po regionalni cesti skozi Trento, pozimi po cesti in bližnjicah − 3:00

V času poletne sezone iz obeh smeri vozi avtobus.

Ture
Kekčeva stena (plezališče) − 0:30; Sovna glava − 0:30; Vršič (1730 m) − 0:50;

Poštarski dom na Vršiču (1688 m) − 0:15; Pogačnikov dom na Kriških podih (2050 m) po južnih pobočjih Prisojnika, čez zahodno ostenje Razorja in sedlo Preval − 6:50; Zavetišče pod Špičkom (2064 m) − 4:00; Izvir Soče (886 m) − 2:00; Prisojnik (2547 m) po Kopiščarjevi (Jeseniški) poti − 4:00; Prisojnik (2547 m) po Jubilejni poti − 5:30; Prisojnik (2547 m) po grebenski poti − 4:00; Razor (2601 m) − 6:30; Jalovec (2645 m) − 5:30

Zgodovina

Prvo kočo so leta 1912 zgradili člani kranjskogorske podružnice Slovenskega planinskega društva na pobudo in ob pomoči predsednika dr. Josipa Tičarja. Imenovala se je Slovenska koča in je bila “protiutež” takratni nemško-avstrijski Vossovi koči na Vršiču. Po drugi svetovni vojni smo dom v upravljanje prevzeli člani Planinskega društva Jesenice in ga obnovili. Po smrti dr. Josipa Tičarja smo v zahvalo očetu planinstva v Gornjesavski dolini in soustanovitelju gorske reševalne službe postojanko preimenovali v Tičarjev dom. Leta 1966 smo ob tedanji koči zgradili nov sodoben objekt, ki je priljubljena točka za planince in druge obiskovalce Vršiča.